Bed bug bite: Everything You need to know
Content Bed bug bite Everything You need to know about bed bug bites Introduction What are we going to talk about? Bed bug bite: Welcome
Ebben a bejegyzésben a Magyarországon gyakran előforduló kecskedarázsról szolgáltatunk átfogó információs csomagot.
Bemutatjuk a kecskedarázst, illetve az ellene bevethető védekezési praktikákat . Végig vesszük azt, hogy mit érdemes tudni ezekről darazsakról.
Beszélünk az előhelyükről, táplálkozásukról, valamint a viselkedésükről, illetve megválaszoljuk a darazsakkal kapcsolatban felmerülő gyakori kérdéseket is.
A Hymenoptera családba tartozó repülő rovar. Rokoni szálak kötik a hangyákhoz és a méhekhez is. Azonban a kecskedarázs kinézetében eltér ettől a két rovartól.
Nézzük hogyan néz ki:
Mérete és színezete:
Közepes nagyságú társas darázsfajról beszélünk. A kecskedarázs mérete 12 és 17 mm között változik. A testtájai jól felismerhető sárga, illetve fekete mintázattal tarkítottak. A feje és a tora teljesen fekete színben pompázik, csak minimális mennyiségű sárga csíkok futnak rajta végig.
Szárnya:
Átlátszó, hártyás szárnyal rendelkezik, ami valamivel hosszabb a testénél. A szárnyai speciális erezettel rendelkeznek, melyek a stabilitás biztosításáért felelősek a rovar repülése közben.
Csáprágója:
Erős csáprágókkal van felszerelve a kecskedarázs, melyek feladata, az erős szorítás biztosítása, vadászat közben. Valamint a fészekanyag összerágásában is óriási szerepet töltenek be ezek a félelmetes olló szerű csáprágók.
Fullánkja:
Talán a lefélelmetesebb eszköze a kecskedarázsnak, a fullánkja. A fullánk a potroh végén található, ami visszahúzható, így egyszerre több szúrást is képes leadni. Mivel fullánkját, többször tudja folyamatosan használni, ezért ez a tulajdonsága teszi igazán veszélyes rovarrá.
A kecskedarázs összerágott faanyagból építi a fészkét, amit a nyálával tapaszt össze.
A fészek anyaga a papírra emlékeztet, strukturálisan pedig haxagon kialakítású cellákkal rendelkezik, melyekben a lerakott kecskedarázs peték fejlődnek.
A fészkét leginkább olyan helyekre építi , ahol nem igazán van szem előtt, nem zavarja semmi. Leginkább földbe, padlásra, tetőszerkezetekre építi fészkét.
A társas darázsfajok táborát erősítik. Óriási kolóniákban élő, erős szociális hálóval rendelkező rovarok.
A királynő kecskedarázs a legnagyobb a kolóniában. Az ő feladata a tojások (peték) folyamatos biztosítása.
A lárvákról a dolgozó kecskedarazsak gondoskodnak. Ők gondoskodnak a lárvák folyamatos táplálásáról, a táplálék beszerzéséről, valamint a fészek védelméről.
Egy-egy fészek akár 10.000 kecskedarázsnak is otthont adhat.
A kolónián belül a táplálékszerzés a dolgozó darazsak feladata. Az összes dolgozó kecskedarázs nőstény nemű. Mindennapi tevékenységükhöz hozzátartozik a vadászat, az utódok etetése, valamint a fészek védelme.
A kecskedarázs a mindenevő tulajdonsággal rendelkező darázsfajok közé tartozik. Különböző szerves anyagokat fogyaszt, mind fehérje, mind szénhidrát eredetű anyagokat.
Fehérjeforrás:
A fehérjeigényét a különböző rovarok, pókok, gerinctelenek elfogyasztásával fedezi. Ha épp nem vadászik a kecskedarázs, akkor gyakorta megtalálható bomló állati tetemeken, szerves hulladékokon.
Szénhidrátforrás:
Energiaszükségletét, édes és cukros anyagok elfogyasztásával elégíti ki. Előszeretettel fogyaszt mézet, érett gyümölcsöket, erjedt zöldséget, gyümölcsöket, növényi nedveket, cukros üdítőket.
Nyári piknikeink szinte állandó hívatlan vendége a kecskedarázs, de megtalálhatók kültéri éttermek teraszrészein, kávézóknál. Minden olyan helyen, ahol az édes és sós dolgok utáni sóvárgásukat ki tudják elégíteni.
Sokan azt hinnék, hogy a kecskedarázs csak egy egyszerű kártevő és semmi haszna sincs számunkra, csakis az, hogy jelenlétével az idegeinkre menjen.
A valóság az, hogy a kecskedarázs igenis fontos szerepet tölt be a rovarpopuláció szabályozásában. Beporzó képességük a méhekhez képest elenyésző, de nem elhanyagolható. Nem csak a kinti piknikeink, hanem a kerti virágaink látógatóiként is megfordulhatnak.
Annak ellenére, hogy a kecskedarázs fontos része az ökoszisztémánknak, tömeges felszaporodásuk és agresszív viselkedésük gyakran okoznak számunkra problémát.
Amiről a leginkább ismert a kecskedarázs, az a fájdalmas csípése.
A kecskedarázs mérge különböző vegyi anyagokat tartalmaz, ami a reakciók legszélesebb skáláját tudja előidézni.
Visszahúzható fullánkjának köszönhetően, a kecskedarázs számtalanszor képes a támadásra. Fájdalmas szúrásával nagy mennyiségű mérget juttat a bőrünk alá.
Ez a méreg különféle vegyianyagok kombinációjából áll, amik a csípés után a különböző tüneteket tudják előidézni:
Normális esetben ezek az azonnal jelentkező tünetek 1-2 órán belül teljesen elmúlnak, és semmilyen különösebb veszélyt nem jelentenek számunkra. Manapság azonban egyre többször előfordul, hogy súlyos allergiás reakciót váltanak ki.
Az anafilaxiás tünetegyüttes nem játék! Pár perc leforgása alatt az életünk súlyos veszélybe kerülhet. A a csípés után az anafilaxiás tünetek azonnal jelentkeznek és a következők lehetnek:
Ha a felsorolt tünetek közül, bármelyiket is tapasztalnánk, azonnal hívjunk orvosi segítséget!
Valakinél semmilyen problémát nem jelent a csípés, míg mások 1 csípés hatására is súlyos allergiás reakciótól szenvednek.
Fontos, hogy a csípés után tisztítsuk meg azt a területet, ahova a csípést kaptuk.
Mossuk le szappanos vízzel, vagy fertőtlenítsük le a seb környékét. Ezután tegyünk a csípés helyére valami hideget. Jó egy hideg törölköző, egy jégkagu, akár még a fagyasztott zöldségek is megteszik.
A hideg segít a duzzanat, a fájdalom csökkentésében, valamint csökkenti az égető érzést is. A csípés után gyakran napokkal később jelentkezik a legrosszabb, a viszkető érzés.
Ezt a kellemetlen tünetet kiválóan lehet kezelni, antihisztamin tartalmú készítményekkel.
Mint minden darázs, a kecskedarázs sem a veszélytelen táras darazsak táborát erősíti.
Fontos, hogy ne ingereljük őket, ha véletlen az utunkat keresztezi egy darázs. Maradjunk nyugodtak, ne hadonásszunk felé.
Ha nyugodtak maradunk szinte biztos, hogy megúszhatjuk kellemetlen a csípést.
Ha kint tartózkodunk, viseljünk egyszerű, mintázat mentes ruházatot.
A kecskedarazsakat vonzzák az élénk minták, valamint az erős, édes illatú parfüm is csalogatóan hat rájuk.
Kinti piknikek alkalmával tartsuk az élelmiszert jól zárható edényzetbe, az esetlegesen kiborult folyadékokat, pedig takarítsuk fel.
Ha darázsfészekre leszünk figyelmesek a lakóingatlanunk, munkahelyünk környezetében, a legbiztonságosabb és legeffektívebb módja a fészektől való szabadulásnak, ha egy kártevőirtó szakember segítségét kérjük.
Így a darázscsípés biztosan elkerülhető, és minket egyetlen csípés sem fog érni.
A fészek eltávolítása, a darazsak likvidálása, szakértelmet igénylő feladat.
A darázscsípés nem gyerekjáték! Az anafilaxiás tünetegyüttes bármikor kialkulhat!
Egyetlen darázscsípés is sok. Ne vállaljon kockázatot, hívjon minket!
Minden kérdésre válaszolunk.
Content Bed bug bite Everything You need to know about bed bug bites Introduction What are we going to talk about? Bed bug bite: Welcome
Tartalomjegyzék Rágcsálók Az otthonunk védelme ellenük Bevezetés Miről lesz szó ebben a bejegyzésben? Rágcsálók: Évente több millió lakóhelyet ostromolnak meg ezek a nem kívánatos vendégek.
Tartalomjegyzék Ózongenerátor ágyi poloska ellen Működik egyáltalán? Bevezetés Miről lesz szó ebben a bejegyzésben? Ózongenerátor ágyi poloska ellen: Ma egy ellentmondásos eszköz, az ózongenerátor ágyi
Tartalomjegyzék Panel csótány Mit érdemes tudni? Bevezetés Miről lesz szó ebben a bejegyzésben? Panel csótány: A csótányok a legkitartóbb és legkellemetlenebb kártevők közé tartoznak, amelyek
2023 kartevoirtas.org Minden jog fenntartva.