Ha szóba kerül a darázscsípés, egyből ami eszünkbe jut az a fájdalom és a menekülés.
A darazsak repülő életmódot folytató rovarok, akiket rokoni szálak kötnek a méhekhez és a hangyákhoz is. Ha fenyegetve érzik magukat, azt fájdalmas csípésekkel adják tudtunkra.
Ebben a blogbejegyzésben választ adunk a darázscsípéssel kapcsolatban felmerülő leggyakoribb kérdésekre. Szót ejtünk a darazsakról, viselkedésükről, anatómiájukról, az esetleges kezelési lehetőségekről, az ellenük bevethető védekezési módszerekről.
Néhány szó a darazsakról
A darazsak anatómiája
Mielőtt még beleugranánk a darázscsípés témakörébe, fontos egy kicsit beszélni előtte a daraszak anatómiájáról.
A darazsaknak fekete.sárga színezetű, karcsú testalkatú repülő rovarok. Két pár szárnnyal rendelkeznek, hat lábuk van és a testüket apró méretű szőrzet fedi.
A darazsak fullánkja a a potrohuk végén található, amit nagyon ügyesen használnak önvédelmi célokra. A méhekkel ellentétben a darazsak többszöri szúrásra is képesek a visszahúzható fullánkjuknak köszönhetően. Amikor egy darázs “csíp”(megszúr) minket mérget fecskendez a bőr alá. A szúrás után duzzanat, égő érzés, egyéb tünetek alakulhatnatnak ki.
A darazsak társas életet folytató rovarok. Kolóniákban élnek és hatalmas fészkeket építenek maguknak. A királynő feladata a peterakás, míg a dolgozók a leendő utódok ellátásért, valamint az élelmegyűjtésért felelősek.
A darazsakról általánosságban elmondható, hogy sokkal agresszívabbak, mint a méhek. Nagyon erősen védelmezik a fészküket és ha fenyegetve érzik magukat nem hezitálnak támadni.
A darázscsípések leginkább a nyári, kora őszi időszakban jelentenek problémát. Ahogy az idő melegszik, egyre kevesebb élelem és táplálékforrás válik elérhetővé számukra, így az augusztusi, szeptemberi hónapokban különösen agresszívá tudnak válni.
A darázsméreg alkotói
Amikor darázscsípés ér minket a darázs a bőrünk alá egy jókora mennyiségű mérget juttat be. A méreg különböző fajtájú vegyi anyagokból áll.
A leggyakrabban a méregkoktél hisztaminból, acetilkolinból, dopaminból áll. A darázsméreg pontos összetétele függ a tárgyalt darázs fajától is.
Néhány darázsfajnak, például a papírdarázsnak a mérge főleg fehérjékből, fehérje töredékekből tevődik össze. Míg más darázsfajok mérge, például a német darazsaké sokkal nagyobb mennyiségben tartalmaz összetettebb méreg alkotókat, peptideket, enzimeket.
Ezek a vegyületek a darázscsípés után a szervezetünkbe jutva, különböző tüneteket tudnak kiváltani.
A darázscsípés tünetei
A darázscsípés tünetei változóak lehetnek, annak függvényében, hogy ki mennyire érzékeny a darázs által bejuttatott méregre.
Az általános tünetek a következők:
Fájdalom
Égő érzés a csípés helyén
Kipirosodás
Kiütés
Duzzanat
Viszketés
Nehézlégzés
Émelygés,
Hányás
Szédülés
Ájulás
Gyors szívverés
Az emberek nagy többségénél a darázscsípés tünetei a szúrás után pár órával elmúlnak.
Azonban, ha a fent említett súlyos tünetek közül bármelyik is jelentkezik, vagy súlyos allergiás reakcióra lennénk figyelmesek, azonnal forduljunk orvoshoz!
A darázscsípés kezelése
Ha megtörtént a baj és darázscsípés áldozatai lettünk, szerencsére számos módon tudjuk csökkenteni a csípéssel járó kellemetlenségeket.
Először is mossuk le alaposan szappanos vízzel a csípés helyét!
A darazsak a legkülönbözőbb helyeken fordulnak meg, és nem ritka, hogy bomló tetemekkel táplálkoznak. Könnyedén kerülhetnek olyan mikroorganizmusok a fullánkra, amik a csípés következtében bekerülhetnek a sebbe, ott pedig könnyen elfertőződhetnek.
Ha a fájdalom nem enyhül rövid időn belül, vegyünk be egy fájdalomcsillapítót a fájdalom mérséklésére.
Ha heveny tünetek, vagy allergiás reakció lép fel a darázscsípés következtében, azonnal tárcsázzuk a mentőket.
A darázscsípés megelőzése
A leghatásosabb módja a darázscsípés megelőzésének, az a darazsak magunkhoz vonzásának megakadályozása. Íme néhány tipp annak érdekében, hogy elkerüljük a darázscsípéseket:
Fedjük le az ételeket, italokat, ha kint tartózkodunk!
Kerüljük a rikító színű ruhadarabok viselését!
Kerüljük az erős, édes illatú parfümök viselését, ha kint tartózkodunk!
Zárjuk le a réseket, repedéseket, ahol a darazsak be tudnak jutni az otthonunkba!
Használjunk rovarriasztó készítményt, ha huzamosabb ideig kint tartózkodunk!
Ha darazsakkal találjuk magunkat szembe próbáljunk nyugodtak maradni, ne tegyünk semmi hirtelen mozdulatot. A gyors mozdulatok, valamint a feléjük történő hadonászás könnyedén felzaklatja őket.
Ha nyugodtak maradunk szinte biztos, hogy el tudjuk kerülni a darázscsípést.
Felmerülő kérdések a darázscsípéssel kapcsolatban
1. Halálos a darázscsípés?
A legtöbb ember számára a darázscsípés fájdalmas, de nem életet fenyegető rovarcsípés. Előfordulhat azonban, súlyos allergiás reakció a darázscsípésre.
Az anafilaxiás sokk, ha nincs időben kezelve, akár halálos végkimenetelű is lehet. Ha súlyos reakciót tapasztalunk magunkon egy darázscsípés után, azonnal kérjünk orvosi segítséget!
2. Mivel enyhíthetem a darázscsípés okozta viszketést/fájdalmat?
Ha a darázscsípés kellemetlen tüneteit szeretnénk enyhíteni, szerencsére számos lehetőség áll rendelkezésünkre.
A darázsméreg közömbösítésére az ecet kiválóan alkalmas eszköz.
A viszkető, egő érzést egyszerűen lehet, antihisztamin tartalmú krémekkel, kenőcsökkel helyileg kezelni (pl: Fenistil, Antivakarin, Rázó keverék stb)
3. Minden darázs agresszív?
Általánosságban elmondható, hogy a darazsak sokkalta agresszívebbek, mint közeli rokonaik a méhek.
A darazsak között is vannak agresszív és kevésbé agresszív fajok.
A német darazsak kifejezetten agresszívak, ha fenyegetve érzik magukat, azonnal támadnak.
Azonban a fürkészdarazsak jámbor természetűek, az embereket egyáltalán nem támadja, csakis a kerti kártevőkre nézve veszélyes.
4. Mi a különbség a méh és a darázscsípés között?
A méh és a darázscsípés közti különbségekről egy előző blogbejegyzésben részletesen beszámoltunk: Ha érdekel a cikk kattints ide:
5. Mitévő legyek, ha darázsfészket találtam a ház körül?
Ha darázsfészekre leszünk figyelmesek a lakóingatlanunk környezetében, a legbiztonságosabb és legeffektívebb módja a fészektől való szabadulásnak, ha egy kártevőirtó szakember segítségét kérjük.
Így a darázscsípés biztosan elkerülhető, minket egyetlen csípés sem fog érni.
A fészek eltávolítása, a darazsak likvidálása, szakértelmet igénylő feladat.
Egyetlen darázscsípés is sok. Ne vállaljon kockázatot, hívjon minket!
Hagyja a munka nehezét szakértő kezekre!
Hívjon minket, és szabaduljon meg még ma darazsaktól!
Tartalomjegyzék Rágcsálók Az otthonunk védelme ellenük Bevezetés Miről lesz szó ebben a bejegyzésben? Rágcsálók: Évente több millió lakóhelyet ostromolnak meg ezek a nem kívánatos vendégek.
Tartalomjegyzék Ózongenerátor ágyi poloska ellen Működik egyáltalán? Bevezetés Miről lesz szó ebben a bejegyzésben? Ózongenerátor ágyi poloska ellen: Ma egy ellentmondásos eszköz, az ózongenerátor ágyi
Tartalomjegyzék Panel csótány Mit érdemes tudni? Bevezetés Miről lesz szó ebben a bejegyzésben? Panel csótány: A csótányok a legkitartóbb és legkellemetlenebb kártevők közé tartoznak, amelyek
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.ElfogadomAdatvédelmi irányelvek