Bed bug bite: Everything You need to know
Content Bed bug bite Everything You need to know about bed bug bites Introduction What are we going to talk about? Bed bug bite: Welcome
A darazsakat és a méheket könnyen össze lehet téveszteni. Ebben a bejegyzésben megvizsgáljuk, hogy a két rovar között milyen szignifikáns eltéréseket lehet észrevenni.
A méhek egy pozitív képpel élnek tudatunkban, a darazsak pedig egy sokkalta veszélyesebb képet festenek. Ebben a blogbejegyzésben szeretnék ezekre a különbségekre rávilágítani, hogy meg tudják különböztetni egymástól e két rovart.
Választ adunk a a táplálkozásbeli, életmódbeli különbségekről, valamint megnézzük az eltéréseket a kolóniájuk felépítésben is.
Az egyik legszembetűnőbb különbség a megjelenésükben található.
A darazsak vékonyabb testalkatúak és áramvonalasabbak, mint a méhek. Hosszabb a lábuk és vékonyabb a toruk.
Testük fényesebb és simább, mely jellegzetes sárga és fekete csíkokkal van tarkítva.
Ellenben a méhek sokkal kisebbek, robosztusabbak.
Rövidebb lábakkal szélesebb torral rendelkeznek. Testük mattabb árnyalatban tündököl, melyet apró szőrszálak fednek.
A darazsak és a méhek között nem csak testfelépítésbeli, hanem viselkedésbeli különbségek is megfigyelhetők.
A darazsak általánosan sokkalta agresszívabbak rovarok és nagyobb valószínűséggel támadnak, mint a méhek.
Ebben főként az játszik szerepet, hogy a darazsak jóval territoriálisabbak, valamint a nyári-száraz időszak végén, a kevés élelem és folyadékhiány is agresszívvá teszi őket.
Félreértés ne essék mind a két rovar, ha a fészkét vagy ha saját magát fenyegetve érzi, támadni fog!
Azzal a különbséggel, hogy a méhek csak 1x képesek minket megszúrni.
Méheknél a fullánk kialakításából fakadóan az esetek 90%-ban a fullánk a bőrbe szorul és kiszakad a potrohból. A támadásuk után a méhek sajnos elpusztulnak.
Ezzel szemben a darazsak a visszahúzható fullánkjuknak köszönhetően, többször tudnak minket megszúrni, ezért sokkalta nagyobb veszélyt is jelentenek számunkra.
A darazsakkal gyakorta kinti piknikeink, nyári sütögetéseink alatt találkozhatunk.
A darazsak ragadozó és gyűjtögető életmódot folytatnak. Apró rovarokra vadásznak, de az édes dolgok, bomló tetemek is mágnesként vonzzák őket.
Ezen tulajdonságuk miatt mindenevőknek tekinthetjük őket.
Szemtelenül röpködnek körülöttünk, folyamatosan élelem után kutatva. Ha ilyenkor megpróbáljuk őket elhesegetni, az gyakran a támadásukat eredményezi.
A méhékkel viszont főleg virágos rétek közelében tudunk találkozni.
Egyik virágról szállnak a másikra, nektár után kutatva. Eközben folyamatos beporzásban veszik ki a részüket. Állati eredetű táplálékot nem fogyasztanak, növényi táplálékot fogyasztó rovarok. Főleg nektárral és a virágok pollenjeivel táplálkoznak.
A darázsfészkek kialakítása, felépítése nagyban eltér a méhekétől.
A darazsak fészkeiket összerágott rostszövetekből építik fel, melyet a saját nyálukkal tapasztanak össze egy ragadós papírszerű masszává.
Az így kialakított fészek a legkülönbözőbb helyeken található meg.
A daraszak minden olyan helyre fészket építenek, ahol a környezeti tényezőktől védve vannak és ahol nem háborgatja őket senki.
Ezért is találkozunk velük javarészt padlásokon, cserepek alatt, saralás alatt, illetve a földben. A kolónia élete mindig 1 termékeny királynővel indul el.
Ez a királynő a föld alatt telel át, és ahogy beköszönt a jó idő, elkezd egy alkalmas helyet keresni a fészekrakáshoz. Ha megtalálta a számára ideális helyet, hozzálát a fészek építéséhez, a lerakott peték gondozásához.
Amint ezek a peték kikeltek, belőlük lesznek a dolgozók. Ettől a ponttól tovább a királynő egyedüli feladata, a peték folyamatos lerakása.
Az élelemkeresés, lárvatáplálás, fészeképítés feladatai áthárulnak a dolgozókra, akik folyamatos építkezésükkel a nyári szezon végére hatalmas fészkeket tudnak létrehozni.
Ezt a folyamatot az angol szakirodalom budding-nak, magyarra lefordítva bimbózásnak nevezi. Ugyanis az új kolónia gyakorlatilag egy „rügy”, mely a régi kolónia hagyatéka.
A méhek sokkal strukturáltabb, komplexebb kolóniát alakítanak ki.
A fészek építéséhez használt anyag a méhviasz. Ezt az anyagot a méhek a potrohukból választják ki az úgynevezett viasz mirigyek segítségével. A méhek a viasz kiválasztása előtt nagy mennyiségű mézet és nektárt fogyasztanak, mivel ez egy nagyon energiaigényes folyamat.
A viasz elkészítése egy több lépcsős folyamat, melynek első lépése maga a viasz kiválasztása. A kiválasztott viaszt a méhek a lábaikon tárolják, kis viasz kupacok formájában.
A fészekben a szájszervükkel lefejtik a méhviaszt, és felhasználják a fészek építésére. Fészkeik hexagon alakúak, ebből fakadóan masszív, strapabíró építmények.
Új méhkolóniák akkor jönnek létre, ha a dolgozó méhek egy csoportja elszakad a kolóniától és így egy újat hoz létre. Ezt a folyamatot kirajzásnak nevezzük, ami leginkább tavasszal vagy a nyár elején figyelhető meg.
A méhek ilyenkor tömegesen hagyják el a kaptárt, a királynővel együtt. A kirajzás addig tart, amíg meg nem találják maguknak az új fészkelőhelyet. Az új hely megtalálsa után a királynő elkezd petéket rakni, a dolgozók pedig hozzálátnak a fészek felépítéséhez.
A méhek védelme kiemelkedően fontos hazánkban. Életterünk megtartásához, ökoszisztémánk fenttartásához a méhek nélkülözhetetlen szerepet játszanak.
A méheket nem tekintjük kártevőknek.
Az általuk készített mézet az emberiség évezredek óta hasznosítja. Maga a méhészkedés pedig külön szakmává nőtte ki magát az évezredek során.
A társas darazsak valamennyi tagját, ezzel szemben agresszív viselkedésükkel, veszélyes „csípésükkel” az egészségügyi kártevők közé sorolhatjuk be.
Bár fontos megjegyezni, hogy valamennyi beporzást a darazsak is végeznek, nem tudják helyettesíteni a méheket. Nagyon sok esetben sajnos veszélyt is jelenthetnek rájuk.
A darazsak előszeretettel támadnak meg méhkaptárokat. Ezeket a támadásokat minden esetben egy valami motiválja, az élelem. A darazsak képesek egy egész méhcsaládokat kiírtani, hogy hozzájuthassanak a méhek által készített mézhez. Az édes, tápanyagokban gazdag nedű kiváló táplélékforrást biztosít a darazsak számára.
Fontos, ha méhekkel találkozunk, ne hívjunk kártevőirtót. Aki valamire való szakembernek érzi magát, likvidálásukat nem fogja vállani. Abban az esetben, ha egy kirajzást tapasztalunk, mindig méhrajbefogó segítségét kérjük. Ő befogja, elszállítja az új kolóniát alakító méheket, akik tevékenységüket ezután zavartalanul tudják folytatni.
Ha viszont a darazsakkal akadna probléma? Na itt jövünk a képbe Mi.
A darazsak kiirtása nem egyszerű feladat. Ha tömegesen kezdenek el támadni, annak hamar csúnya végkifejlettje lehet. A darázsirtást nem szabad fél vállról venni!
Ne kockáztassa, a saját és családja egészségét, bízza a munkát a profikra.
Mi gyorsan és effektíven tudunk megszabadulni a fészektől és ami a legfontosabb, hogy Önt, a megrendelőt egy szúrás sem fogja érni ott tartózkodásunk alatt.
Minden kérdésére készséggel válaszolunk.
Content Bed bug bite Everything You need to know about bed bug bites Introduction What are we going to talk about? Bed bug bite: Welcome
Tartalomjegyzék Rágcsálók Az otthonunk védelme ellenük Bevezetés Miről lesz szó ebben a bejegyzésben? Rágcsálók: Évente több millió lakóhelyet ostromolnak meg ezek a nem kívánatos vendégek.
Tartalomjegyzék Ózongenerátor ágyi poloska ellen Működik egyáltalán? Bevezetés Miről lesz szó ebben a bejegyzésben? Ózongenerátor ágyi poloska ellen: Ma egy ellentmondásos eszköz, az ózongenerátor ágyi
Tartalomjegyzék Panel csótány Mit érdemes tudni? Bevezetés Miről lesz szó ebben a bejegyzésben? Panel csótány: A csótányok a legkitartóbb és legkellemetlenebb kártevők közé tartoznak, amelyek
2023 kartevoirtas.org Minden jog fenntartva.