Bed bug bite: Everything You need to know
Content Bed bug bite Everything You need to know about bed bug bites Introduction What are we going to talk about? Bed bug bite: Welcome
A vándorpatkány az egyik legjobban elterjedt kártevők közé tartoznak a világon. Jól ismertek a kitűnő alkalmazkodó képességükről. Bármilyen környezetbe is kerüljenek, majdnem mindenhol megtalálják a számukra ideális életfeltételeket.
A vándorpatkányok biológiájának, életmódjuknak, fészkelési szokásainak megértése elengedhetetlen ahhoz, hogy effektíven tudjunk ellenük védekezni.
Ebben a blogbejegyzésben a vándorpatkányok életébe engedünk betekintést. Megválaszoljuk az életmódjukkal, szokásaikkal felmerülő kérdéseket, valamint választ adunk az ellenük történő védekezés kapcsán felmerülő kérdésekre.
A vándorpatkány világszerte elterjedt, kozmopolita faj. Hazánkban gyakorlatilag teljesen kiszorított a házi patkányt, köszönhetően annak, hogy ez a patkányfaj sokkalta szaporább.
Főleg éjszaka aktív emlősök. Nappal a fészkükben tartózkodnak. Ha már nappal is látjuk őket mozogni, az sajnos nem jelent semmi jót a számuk tekintetében. A szabad természetben és az ember közelében egyaránt élnek populációi. Szokásaikhoz foggal, körömmel ragaszkodnak, bizalmatlan, óvatos állatok.
A vándorpatkány barnás, szürkés színű, zömök testalkattal rendelkező rágcsáló.
Némileg különbözik kinézetében, a házi patkánytól. A különbségek a külső jegyeiken figyelhetőek meg leginkább. A vándorpatkány farka rövidebb, mint a testhossza.
Szeme apró, füle kicsi. Az orra sokkal inkább tompának mondható, mint hegyesnek. Sprőd, barna bundája van, világosabb hasszínezettel. Egy kifejlett egyed elérheti a 40 cm hosszúságot, valamint testtömege meghaladhatja a fél kilót is.
A Magyarországon található patkányfajok közül a leggyorsabban szaporodó fajról beszélünk. Az évek során majdnem, hogy teljesen kiszorította a házi patkányt. Az év bármely szakaszában képesek az utódnemzésre.
A nőstény vándorpatkány 22 napos vemhességi időszak után almonként körülbelül 8-12 utódot hoz világra, évente 4-7 alkalommal.
A napvilágot látott utódok, gyorsan cseperednek. 3 héttel világrajövetelük után, már teljesen önálló életet élnek a kolónián belül. 8 hetes korukra, pedig már teljesen ivarérettek, készen állnak a szaporodásra.
A vándorpatkány polifág emlős. Gyakorlatilag mindent elfogyaszt, ami rendelkezésére áll. Legyen az növényi vagy állati eredetű táplálék a vándorpatkány nem válogat.
Napi táplálékszükséglete átlagosan 60-120 gramm. Ennél azonban sokkal nagyobb mennyiségű táplálékot tud behurcolni a fészkébe. Az így felhalmozott élelmet akkor fogyasztja el, ha valamilyen okból (pl. kedvezőtlen időjárási tényezők) a fészkét nem tudja elhagyni.
Az anyagcseréje gyors, illetve fogai koptatása miatt, állandóan táplálkoznia, rágnia kell. Az éhezést és a szomjúságot igen rosszul tűri, táplálék, vagy folyadék nélkül napok alatt elpusztul. Táplálék hiányában ivadékait, vagy beteg társait is hezitálás nélkül felfalja. Védett és nyugodt körülmények között táplálkozik.
Rejtőzködő életmódot folytató rágcsáló, főleg éjszaka tevékenykedik. Nappal csak akkor találkozhatunk a vándorpatkányokkal, ha már elszaporodtak.
Ember által létesített környezetben fordulnak elő leginkább például lakóépületekben, raktárakban, üzemcsarnokokban, kikötőkben, pályaudvarokon, állattartó telepeken, csatornahálózatban, hulladékfeldolgozó telepeken stb.
A szabadban jellemzően a földbe ássák alagút hálózattal átszőtt fészkelőhelyeiket. A szociális kapcsolatok fontos szerepet játszanak életükben. A kolónia felépítése hierarchikus. Gyakran törnek ki harcok a vezető szerep birtoklása miatt.
A vándorpatkányok kártétele főleg az élelmiszereink károsításából, elfogyasztásából, szennyezésből ered. Folyamatosan növekvő, gyökértelen metszőfogaikat állandóan koptatniuk kell.
Ezt vagy az élelmiszereink elfogyasztásával, vagy különböző anyagok pl: szigetelések, kábelek, elektromos vezetékek, csomagolóanyagok megrágásával eszközölik.
Fontos kiemelni, hogy haszonálltaink biztonságát fenyegető betegségek elindítói lehetnek. Egy felszaporodott patkány populáció rövid időn belül kiindulópontja lehet egy brucellózis, sertéspestis, száj és körömfájás vagy akár egy leptosprizóis betegségnek.
A vándorpatkányoknak különféle megbetegedések terjesztésében van szerepük. Emberre és állatra is egyaránt veszélyes fertőző betegségek közvetítői. Ezek a mikroorganizmusok más állatra és gyakran az emberre is átterjedhetnek.
A hulladékon, szeméten élő, csatornában tartózkodó-táplálkozó rágcsálók a testfelületükre tapadt kórokozókat pillanatok alatt átvihetik élelmiszereinkre, haszonállatainkra. Ki nem emlékezne a sokáig keringő interenetes sztorira, ami arról szólt, hogy egy patkányvizelettel szennyezett üdítő okozott halálesetet. Hogy a történet valóban igaz-e azt a kedves olvasó fantáziájára bízzuk, egyvalami azonban bizonyos.
A patkány ürülékével és vizeletével számos betegséget terjeszt. Ilyenek például: leptospirózis,szalmonellózis, brucellózis, trichinellózis, stb. A lista szinte végtelennek tűnik.
Egy pár bejegyzéssel ezelőtt szót ejtettem a patkányok elleni védekezéssel kapcsolatban.
Ebben a bejegyzésben megtalálja az össze vándorpatkányra utaló jelet, valamint tippeket olvashat a patkányok megtelepedésének megakadályozásában.
Ha érdekli a cikk kattintson ide: Patkányok: Minden amit érdemes tudni róluk.
Sokakban felmerül a kérdés, hogy mit is tehet az átlagember a vándorpatkányok ellen?
Sajnos egyre inkább azt tapasztaljuk, amikor megérkezünk egy címre, hogy a kezdeti időszakban ugyan mindenki próbálkozik a közforgalomba kapható irtószerekkel, de ahogy az idő telik, az irtószer fogy, a patkányok száma nő. Egy két kósza patkány ellen még működhetnek a III.kategóriás irtószerek, de ahogy nő a patkányok száma, úgy válik egyre inkább költségesebbé és hatástalanná az általunk kirakott irtószer.
Ugyan úgy mint a csótányok esetében ugyan az a problémakör merül fel a vándorpatkányok esetében is, a rezisztencia.
Az esetek nagy többségében időt és pénzt tudunk megspórolni, ha már a rágcsálók megjelenésekor szakemberre bízzuk a patkányok elleni védekezést.
Egy szakember, gyorsan és effektíven tud megszabadulni a fészektől.
A legbiztosabb és legjobb megoldást, már a probléma jelentkezésekor egy kártevőirtó szakember jelenti.
Ne tegye ki magát és a családját közvetlen veszélynek, hívjon minket, ha vándorpatkányokkal akad problémája!
Munkatársaink több éves szakmai tapasztalatuknak köszönhetően A-tól Z-ig ismerik a patkányok ellen bevethető összes szakmai praktikát.
Célunk, hogy kártevőmentes környezetet biztosítsunk otthona, vállalkozása számára.
Minden kérdésére készséggel válaszolunk.
Content Bed bug bite Everything You need to know about bed bug bites Introduction What are we going to talk about? Bed bug bite: Welcome
Tartalomjegyzék Rágcsálók Az otthonunk védelme ellenük Bevezetés Miről lesz szó ebben a bejegyzésben? Rágcsálók: Évente több millió lakóhelyet ostromolnak meg ezek a nem kívánatos vendégek.
Tartalomjegyzék Ózongenerátor ágyi poloska ellen Működik egyáltalán? Bevezetés Miről lesz szó ebben a bejegyzésben? Ózongenerátor ágyi poloska ellen: Ma egy ellentmondásos eszköz, az ózongenerátor ágyi
Tartalomjegyzék Panel csótány Mit érdemes tudni? Bevezetés Miről lesz szó ebben a bejegyzésben? Panel csótány: A csótányok a legkitartóbb és legkellemetlenebb kártevők közé tartoznak, amelyek
2023 kartevoirtas.org Minden jog fenntartva.