Patkányok: Minden amit érdemes tudni róluk.

Hogyan ismerhetjük fel őket? Mit tehetünk ellenük?

Néhány szó a patkányokról:

A patkányok hosszú alakú agilis emlősök, akik a rágcsálók közé tartoznak, azon belül is az egérfélék  (Muridae) családjába, amibe az egerek is szintén beletartoznak. 

Ezek a rágcsálók a világ szinte bármely pontján megtalálhatóak. Ázsiai eredetű faj, a hajózással terjedt szét és vált kozmopolitává. 

Életmódjukból fakadóan a környezetünkben óriási károkat tudnak okozni a termények károsításával, vezetékek, szigetelések elrágásával, valamint veszélyes betegségek hordozóiként járványügyi jelentőségük sem elhanyagolható.

Patkány fajok Magyarországon:

A patkányok fajtól függően különböző méretűek lehetnek. 

Magyarországon két patkányfaj van jelen. A házi patkány, illetve a vándorpatkány. 

Habár a vándorpatkány gyakorlatilag rendkívüli szaporaságának köszönhetően majdnem teljesen kiszorította a házi patkányt.

Vándorpatkány:

A nagyvárosi környezetben a leggyakrabban, gyakorlatilag egyedüliként előforduló faj a Vándorpatkány, vagy köznapi nevén barna/csatornapatkány. 

Ezek a rágcsálók barnás, szürkés színűek, zömök testalkattal. Farkuk rövidebb, mint a testhosszuk, szemük, fülük kicsi, orruk pedig inkább tompának, mint hegyesnek mondható. 

Egy kifejlett egyed akár 40 cm hosszúságú is lehet. Testsúlya pedig elérheti a fél kilót is.

Házi patkány:

A másik Magyarországon elő faj a házi patkány. 

A házi patkány főleg tanyákon, vidéki településeken van még jelen, ahol a vándorpatkányok térhódítása kevésbé hangsúlyos. 

Karcsúbb testfelépítésűek, mint a vándorpatkányok. Fülük/szemük nagyobb, orruk hegyesebb, valamint farkuk hosszabb, mint a testük. 

Egy kifejlett egyed, körülbelül 25-30 cm nagyságúra nő meg. Testsúlyuk a 150-200 g-ot is súroljahatja.

Patkányok szaporodása:

A patkányok nem tétlenkednek, ha a szaporodásról esik szó. Az év bármely szakaszában képesek utódaikat világra hozni. 

A nőstény 3-4 hetes vemhesség után almonként 4-10 kölyköt ellik, és ideális esetben évente 5 (de akár 8) alkalommal is. A patkány kölykök vakon és szőrtelenül születnek, de 3-4 hetes korukra, már teljesen önállóak.

A nőstény egyedek 3 hónapos korukra válnak ivaréretté, míg a hímek körülbelül 5 hónapos korukra érik el az ivarérettséget.

Mit esznek a patkányok?

A patkányok opportunista táplálék fogyasztók, ugyan úgy, mint az egerek. Tehát az adott helyzethez alakítják ki étrendjüket, ami igencsak széles skálán mozog. 

Nem igazán válogatósak, ha táplálékról van szó. Majdnem hogy mindent elfogyasztanak, ami eléjük kerül. 

Kitűnő szaglásuknak köszönhetően a táplálékforrást pillanatokon belül kiszagolják. 

A környezeti tényezőkhöz rendkívül jól adaptálódnak, így képesek a legkülönfélébb táplálékon is túlélni. Szívesen fogyasztanak magokat, gyümölcsöket, zöldségeket, halat, húst,  de nem vetik meg sem a rovarokat, férgeket sőt a kisebb állatokat sem.

Városi környezetben gyakran a szemeteskukák környékén, valamint a csatornahálózatban futhatunk velük össze. 

Ezért is fontos, hogy a városok patkány mentesek legyenek, mivel közegészségügyi szempontból, az emberre nézve, veszélyes betegségeket tudnak terjeszteni.

Patkányokra utaló jelek:

A jelenlétükre számos jel adhat felvilágosítást. Amint ezek közül a jelek közül felfigyelünk valamelyikre, érdemes minél előbb cselekednünk, hogy a  patkány probléma kiküszöbölését minél előbb meg tudjuk kezdeni. 

A leggyakrabban előforduló indikátorok az alábbiak:

Ürülék:

Az egyik legegyértelműbb jel ami jelezni szokta a jelenlétüket az az ürülékük. A patkányok ürüléke fekete, körülbelül egy mazsola nagyságával megegyezik (1,0-1,5 cm) nagyságú. 

Az ürülékeket, azokon a helyeken találhatjuk meg, ahol a patkányok leginkább aktívak. A fészek közelében, vagy a táplálkozási helyeken.

Rágásnyomok:

patkány rágás, patkány kártétele

Erős fogazatuk van. Mivel az állat fogazata gyökértelen, így azok folytonos növekedésben vannak. A folytonos növekedésből adódóan a patkányoknak muszáj koptatni a fogazatuk. 

Sajnos a koptatófelületek általában a mi tulajdonainkat képezi. Gyakran rágnak meg ajtókat, kerti bútorzatot, falakat, gyakorlatilag minden olyan dolgot, ami segítheti a fogaik koptatását.

Kaparászás:

Amikor éjjelente kaparászást hallunk a padlásról, egyből a legrosszabbra gondolunk. Betörők? Szellemek? 

A válasz sok esetben a patkányok számlájára írható. Az éjjeli órákban is kifejezetten aktívak, így őket nem zavarja, hogy mi éppen akkor pihennénk. Ha a padláson telepednek meg, éjszakai randalírozásuk sok álmatlan éjszakát tud nekünk okozni.

Kellemetlen szag:

Nagy fokú patkány fertőzöttség esetén, amire leginkább fel szoktunk figyelni az a szag. 

A patkányoknak jellegzetes szaguk van, melyet a vizeletük és az ürülékük bocsát ki.

Ez a jellegzetes és kellemetlen szaghatás nagyon jó indikátora lehet a jelenlétükre.

Fúrások, lyukak:

patkány lyukak, patkány felfúrás, patkányok

A patkányok fészkelési szokásaikból adódóan, lyukakat, járat rendszereket fúrnak a földbe maguknak, és a fészküket is ezekbe a járat rendszerekben alakítják ki. 

 

Főleg kertes házaknál jelent problémát, amikor lyukakkal, fúrásokkal kezdik el tarkítani az udvarunkat.

Tippek a patkányok elleni védekezésben:

Tartsuk tisztán és rendezetten otthonunkat, lakókörnyezetünket!

A patkányokat mágnesként vonzza a rendetlenség, szétszórtság, minden olyan háborítatlan hely, ahol búvóhelyeket tudnak találni. Ha ezeket a forrásokat megszüntetjük, sokkal kisebb valószínűséggel találkozunk össze a patkányokkal.

Tömítsük be az esetleges réseket, repedéseket!

Minden olyan rés,lyuk, repedés ahol át tudják magukat passzírozni, potenciális behatolási kapuként szolgál számukra. Ilyen bejutási pontok lehetnek az ajtók alatti rések, ablakok, épületbe vezető csövek, kábelvezető csatornák stb.

Távolítsuk el a lehetséges élelem és folyadék forrásokat!

Tartsuk tisztán és rendezetten a konyhánkat. A patkányoknak nagyon kifinomult érzékszervekkel rendelkeznek ha az élelmiszerek és italok megtalálásáról van szó. Fontos, hogy az esetleges folyadék foltokat, élelmiszer maradékokat távolítsuk el, helyezzük jól zárható edényzetbe.

Használjunk ragasztós csapdákat!

 A ragasztólappal ellátott felületek a kezdeti patkány fertőzöttség felszámolására jó eszközként szolgálhatnak. Az elhasznált ragasztó lapot, ami elhullott állattalszennyezett, dobjuk ki és cseréljük le újra. Vigyázzunk! A nem megfelelően kezelt, elhasznált ragasztólapok egészségügyi kockázatot jelenthetnek!

Ha a fenti praktikák kevésnek bizonyulnának érdemes szakavatott kezekre bízni az rágcsálók elleni védekezést!

Sajnos a házi praktikák általában eredménytelennek bizonyulnak és a közforgalomban kapható rágcsálóirtó készítmények hatásossága is hagy kivetnivalót maga után.

Nem is beszélve a rezisztencia problémaköréről, ami a csökkentett hatóanyagtartalmú szabadforgalmú készítmények helytelen felhasználásából ered.

Nagyon sok esetben pénzt és időt tudunk megspórolni, ha már a kezdeti stádiumban egy szakemberre bízzuk a rágcsálók elleni védekezést.

Bízza ránk a rágcsálók elleni védekezést és legyen rágcsálómentes környezete még ma! Mi tudjuk hogyan birkózzunk meg a feladattal.

Hívjon minket vagy írjon nekünk ingyenes szaktanácsadásért, minden kérdésre válaszolunk!

Hagyja a munka nehezét szakértő kezekre!

Hívjon minket, és szabaduljon meg még ma patkányoktól!

Hívjon most!

+36-70-611-6944

2023  kartevoirtas.org  Minden jog fenntartva.