Konyhai csótány: Az egyik leggyakoribb kártevő

Add meg itt a címsor szövegét

Hogyan ismerhetjük fel őket? Mit érdemes tudni róluk?

konyhai csótány

Bevezetés

Gyakori kártevő probléma: a konyhai csótány

A  konyhai csótányok igen gyakori kártevők, melyekkel otthonunkban és munka környezetünkben is egyaránt találkozhatunk leginkább.

Mint minden csótányt, a konyhai csótányt is vonzza  a meleg, nedves környezet, valamint közismertek, fertőző mikroorganizmusok terjesztéséről és élelmiszereink szennyezéséről.

Ebben a blogbejegyzésben a német csótány után, második leggyakrabban előforduló csótányfajról, a konyhai csótányról fogunk tájékoztatást adni. Ismertetjük életszakaszát, külső jegyeit, rejtőzködési helyeit, kártételét és az ellenük bevethető kártevőirtási módszereket.

Konyhai csótány

A konyhai csótányról általánosságban

Egy világszerte előforduló, kiváló alkalmazkodó képességgel rendelkező csótányfaj. Hazánkban a második leggyakoribb csótány, egyedül a német csótány előzi meg.

Szintén éjszaka aktív rovar, mint az összes többi csótányfaj Magyarországon. Nappal csak nagyfokú fertőzöttség mellett tapasztalható jelenlétük. 

Kevésbé szapora mint a német csótány, évente 1 nemzedéke fejlődik.

konyhai csótány

A konyhai csótány kinézete

Sötét, feketés-barnás színű, ovális alakú, lapított testű rovar. Könnyen megkülönböztethető a német csótánytól, a sötétebb színezetének köszönhetően. 

A hímek szárnyai jól fejlettek, a test kétharmadáig (a potroh közepéig) érnek, a nősténynek viszont, kevésbé fejlett, kicsi, pikkelyszerű szárnyuk van. 

A kifejlett rovar 20-25 mm nagyságú is lehet. Szárnyaik ellenére röpképtelen rovarok, egyik nem sem repül, viszont a különböző felületeken történő mászás semmilyen akadályt nem jelent számukra.

konyhai csótány

A konyhai csótány szaporodása.

Ez a csótány kevésbé szapora, mint a német csótány. Ennek ellenére ez a faj is igen gyorsan fel tud szaporodni. A nőstény csótány a párosodásokat követően két héttel egy úgynevezett petetokot képez.

Ezt átlagosan élete folyamán 5-10 alkalommal teszi meg. A petetokban 16-18 pete található. A nőstény a petetokot 2-3 napig hordja magával, majd elhullajtja .A lárvák a petetokból, 2-4 hónap múlva kelnek ki. A petetokból kikelt szárnytalan  lárvák teljes fejlődési szakasza 1-3 évig is eltarthat.

Ezután válnak csak ivarérett, teljesen kifejlett rovarrá. Ezalatt az időszak alatt a  lárvák 7-10 alkalommal vedlenek. A kifejlett konyhai csótány élettartama 35-180 nap között változik.

konyhai csótány fejlődési ciklusa

A konyhai csótány táplálkozása

Az összes Magyarországon fellelhető csótányfaj közül, a konyhai csótány is polifág táplálkozású rovar. 

Igazán nem válogatós rovarok, ha a táplálkozásról esik szó. Azonban a szénhidrát dús táplálékot nagyon kedvelik. Kedvenc táplálékai közé tartoznak szénhidrát eredetű szerves anyagok. Mint például: cukor, pékáru, szárazáru stb.

De szívesen fogyaszt húsokat, gyümölcsöket, zöldségeket is. A táplálékhiányt egészen jól tűri, táplálék nélkül képes hetekig is életben maradni. A folyadékot azonban nem képes nélkülözni. Víz hiányában napok alatt elpusztul.

Folyadék igénye ennek következtében igen nagy, éppen ezért is található meg leginkább meleg, párás helyeken, ahol a folyadék forrása folyamatosan biztosított számára. Ilyen helyek például: fürdőszoba, konyha, kazánház stb. 

konyhai csótány táplálkozása

A konyhai csótány életmódja

Rejtőzködő életmódot folytató rovar. Általában a kevésbé meleg helyeken, régi típusú épületekben lakásokban, inkább a padlószinthez közel, a lefolyókban, pincékben, csatornákban található meg. 

Aktivitási idejük alatt állandóan táplálék után kutatnak, ilyenkor igen nyugtalanok, egy-egy helyen csak rövid időt töltenek, táplálkozásukat gyakran megszakítják. Csoportosan bújnak meg a rejtekhelyeiken, melyek a lapított testüknek köszönhetően bármilyen apró rés lehet. Hidegtűrésük sokkal jobb, mint a többi csótány fajé. 

Lassabban másznak mint a német csótányok, a fényt kerülik, rejtett életmódot folytatnak, inkább a padlószinthez közel, esetleg a lefolyókban, csatornákban, vízösszefolyók környékén találkozhatunk velük.

konyhai csótány életmódja

A konyhai csótány kártétele

Mindenevő tulajdonsága miatt, táplálékát keresve az élelmiszereinket nemcsak elfogyasztja, hanem táplálkozása közben azokat szennyezi is.

Sőt erős fertőzöttség esetén, élelmiszereinket fogyasztásra teljesen alkalmatlanná is tehetik. Konyhai csótány  fertőzöttség esetén gyakran előfordul, hogy a rovarok a bűzmirigyeik által kellemetlen szagot árasztanak.

Ürüléküket a különféle felületeken hagyva jellegzetes szennyezést okoznak, illetve undort, irtózást válthatnak ki.

konyhai csótány

A konyhai csótány közegészségügyi jelentősége

Fertőző betegségek széles skáláját terjeszthetik.

Ezek a rovarok környezetünk szennyezett helyein (pl. a csatornahálózatban, szemét- hulladéktárolóban stb.) tartózkodnak, ahol fertőző anyagokkal táplálkoznak, érintkeznek.

Például: vizelet, ürülék, bomló tetem, stb. A kórokozók, így a konyhai csótányok testfelületére kerülnek.

A fertőző anyagok elfogyasztása mellett gyakran a közvetlen környezetünkben található élelmiszereinket is elfogyasztják. A kórokozó mikroorganizmusok a  testfelületükről táplálkozásuk, tisztálkodásuk során kerülnek az élelmiszereinkre. 

Ezen élelmiszerek elfogyasztása különféle enterális megbetegedéseket tud előidézni pl: E coli, Szalmonellózis, Hepatitis A és Hepatitis E.

konyhai csótány

A konyhai csótány allergizáló hatása.

Fehérjemaradékai bőrizgató, bőrirritáló, allergizáló hatása régóta ismert. 

Az ürüléke, kültakarójának fehérjetartalma, valamint bűzmirigyeinek váladékai egyértelmű allergén szerepet töltenek be.

Ezekre az anyagokra érzékeny személyeknél súlyos allergiás reakciót alakulhat ki. Ezeket az allergiás reakciókat változatos bőrtünetek, bőrpír, viszketés, esetleg csalánkiütés kíséri.

Súlyosabb esetekben köhögés, légszomj, fulladás, nehézlégzés alakulhat ki.

konyhai csótány allergiás reakció

A konyhai csótányok elleni védekezés.

Házi tippek a konyhai csótányok ellen

Egy előző bejegyzésünkben részletesen kifejtettük, a csótányok ellen bevethető házi praktikákat. Ezt az alábbi linkre kattintva el tudják olvasni: Házi tippek csótányok ellen

A konyhai csótány irtásának problémaköre

Az ellenük történő védekezés problémaköre, ugyanúgy felmerülő probléma, mint a német csótányok esetében. 

A konyhai csótányok ellen irányuló kémiai védekezés sikerességét nagy mértékben befolyásolja a csótányok kártevőirtó szerekkel szemben kialakított rezisztenciájuk. 

Munkánk során nem egyszer tapasztaljuk, hogy a csótányok bizonyos populációja rendkívül erős rezisztenciát fejlesztett ki különböző rovarölő szerekkel szemben. Habár ez a probléma, nem annyira hangsúlyos a konyhai csótányok esetében, mint a német csótányoknál, ennek ellenére nem szabad félvállról venni. Egy rezisztens csótánypopulációt a közforgalomban kapható készítményekkel szinte lehetetlen kiirtani.

Ahogy a csótányok száma nő, az adott szerrel szembeni rezisztenciájuk az idő múlásával hatványozottan megemelkedik. Ilyen esetben szakmai ismeret nélkül, közel lehetetlen az effektív védekezési módszert kiválasztani a konyhai csótányokkal szemben. 

csótányirtás

Ne bízza a véletlenre a csótányirtást!

A legbiztosabb és legjobb megoldást, már a probléma jelentkezésekor egy kártevőirtó szakember jelenti.

Egy kezdeti időszakban lévő  konyhai csótány populáció szakszerű irtószeres kezelése, rengeteg pénztől, időtől, és fáradtságtól tudja Önt megmenteni.

Munkatársaink több éves szakmai tapasztalatuknak köszönhetően A-tól Z-ig ismerik a csótányok ellen bevethető összes szakmai praktikát.

Célunk, hogy kártevőmentes környezetet biztosítsunk otthona, vállalkozása számára.

csótányirtás szolnok, csótányirtás pest

Hagyja a munka nehezét szakértő kezekre!

Hívjon minket, és szabaduljon meg még ma a csótányoktól!

Hívjon most!

+36-70-611-6944

Írjon nekünk!

Minden kérdésére készséggel válaszolunk.

Hetente frissülő blog bejegyzéseink:

Egyelőre nincs több bejegyzés.

2023  kartevoirtas.org  Minden jog fenntartva.