Házi tippek csótányok ellen:

A csótányok életmódja, házi praktikák: Petétől a rovarig.

csótány fertőzöttség, csótányok, csótány pete csótányirtás, csótányirtás házilag,

Hogyan boldoguljunk a csótányokkal?

Házi tippek csótányok ellen.

Valljuk be a csótányok mára már általános problémává váltak az egész országban. Bárhonnan is kapjuk a hívást az országból, mindig megkérdezik tőlünk, hogy a csótányokat tényleg olyan nehéz-e kiirtani? A válasz számunkra egy egyértelmű igen. A csótányokat nem könnyű kiirtani, főleg ha már nagy számban vannak jelen az otthonunkban?

Na de mi a helyzet, ha csak egyet látott a kedves megrendelő? Tudunk velük boldogulni akár házi módszerekkel is? A válasz azért egy kicsit összetettebb, de ebben a bejegyzésben megpróbálunk rá választ adni.

csótányirtás , csótányok, kártevőirtás

Néhány gondolat a csótányokról:

A csótányokat valószínűleg nem kell bemutatni senkinek sem. A világon szinte már mindenhol elterjedtek és sokunk számára sajnos már nem 1 álmatlan éjszakát okoztak ezek a rovarok.

Az egyik legismertebb és leggyakoribb kártevők amik megjelenhetnek otthonunkban, munkakörnyezetünkben. Nem csak, hogy undort keltő, nem szívesen látott rovarok, még különböző fertőző betegségeket is terjesztenek, amik ránk nézve komoly veszélyt jelenthetnek.

A csótányok fejlődési ciklusa:

A csótányok három fejldőséi stádiumon mennek keresztül életük során: pete, nimfa, kifejlett, felnőtt rovar.

Pete.

Pete: A nőstény csótányok egy védőburokkal körbevett tokba teszik le a petéiket, melyet petetoknak hívnak. Ebben a petetokban egyedenként eltérően kb 35-45 petét találhatunk. A peték pár héten belül kikelnek, a petetok felhasad és előmásznak belőle a nimfák.

csótány pete, csótány petetok

Lárva.

Nimfák vagy más szóval lárvák: A nimfák a nem ivarérett egyedek, amik kinézetükben szinte teljesen megegyeznek a kifejlett rovarokéval. A különbség méretükben és szárnyaik fejlettlenségében tapasztalható. 5-7 kb vedlési ciklus után vállnak teljesen kifejlett csótánnyá.

Kifejlett csótány.

Kifejlett csótány, felnőtt rovar: Az életciklus ezzel a fejlődési stádiummal bezárul. A kifejlett csótányok megkezdik reprodukciós tevékenységeiket. Párosodnak, a nőstények petéket raknak le, a folyamat kezdődik elölről.

Mennyi ideig tart a fejlődési ciklusuk?

Ez a három lépcsős folyamat 30-60 napot vehet igénybe optimális környezeti tényezők (megfelelő hőmérséklet, páratartalom) mellett. Ha tisztában vagyunk fejlődési ciklusuk működésével sokkal könnyebben be tudjuk azonosítani a probléma nagyságát. Egy időben észrevett csótányfertőzöttség kezelése a lentebb leírt módszerekkel is jóval egyszerűbb feladat lesz számunkra.

 A megjelenésüktől számított idő lecsökkentése, az általuk alkalmazott védekezi módszerek tekintetében kiemelkedően fontos tényező. A csótányok sajnos nagyon gyorsan szaporodnak.

Ami kezdeti időszakban még 1-2 db csótány volt, hamar át tud fordulni, egy komoly fertőzöttségbe.

Én még csak pár darabbal találkoztam éjszaka!

Ebben az esetben fontos a tovább fertőződés megelőzése. Ebben a bejegyzésben pár költséghatékony házi módszert szeretnénk ismertetni a csótányok ellen.

Ezek a házi praktikák főleg a környezetünk tisztántartására, takarítására éleződnek ki. Semmilyen vagy minimális anyagi ráfordítás szükséges és ha szerencsénk van a kezdeti időszakban ezekkel a házi módszerekkel fel tudjuk számolni a csótányok tenyésző-búvóhelyeit, továbbterjedésüket meg tudjuk akadályozni.

Házi tippek csótányok ellen:

Fontos kiemelni, hogy attól még, hogy 1-2 db csótánnyal találkoztunk, nem biztos, hogy annyi is van jelen a környezetünkben.

A csótányok rejtőzködő életmódot folytató rovarok. Mindenféle apró résekbe, repedésekbe képesek elrejtőzni és olyan helyeken is megbújhatnak, amire elsőkörben nem is gondolnánk.

1. Tartsuk otthonunkat tisztán és rendezetten.

Fontos minden eshetőséget számításba venni egy takarítási alkalomkor. 

A csótányok megbújhatnak konyhaszekrényekben, fiókokban, polcok mögött, konnektorokban, képek mögött, hűtő-fagyasztó kondenzvíz tálcájában, mikróban stb. A lista szinte végeláthatatlannak tűnik.

Nem egy egyszerű munka, de ezen helyek kipakolásával, rendrakásával, takarításával számuk a kezdeti időszakban csökkenthető, tovább terjedésük megakadályozható.

2. Zárjuk le a lehetséges réseket, repedéseket.

A csótányok legfőbbként apró réseken, repedéseken keresztül jutnak be az otthonunkba. Főleg az ablaknál, ajtónál lévő repedéseken tudnak besurranni. Igyekezzünk tehát ezeket a réseket befedni, tömíteni, hogy megelőzzük bejutásukat. 

Gyakori helyek még, ahol be tudnak jutni: a lefolyók, vízösszefolyók, vízzárók. A csatornarendszerben felszaporodott csótányok főleg társas, illetve panelházak esetében jelenthetnek problémát, ugyanis, ha szűknek érzik életterüket, elkezdenek a csatornahálózatból a felsőbb szintekre vándorolni, adott az esetben az otthonunkba.

Egy lefolyódugó, egy sűrűn szőtt fémrács kihelyezése meg tudja akadályozni a csótányok aktív bejutását a lakókörnyezetünkbe. Ezek az egyszerű megelőző lépések nagyon sokat tudnak segíteni egy esetleges invázió elkerülésében.

3. Csótánycsapdák alkalmazása:

A csótánycsapdák kihelyezése költséghatékony és gyors módszer a csótányok irtásában. Kezdetleges fertőzöttség esetén ez a módszer kitűnő felvilágosítást tud számunkra adni, az adott fertőzöttség mértékéről. Ezeket a csapdákat érdemes a fürdőszobába, valamint a konyhába elhelyezni. Ezeken a helyeken fordulnak leginkább elő a csótányok a fertőzöttség kezdeti szakaszában. Ha azt tapasztaljuk, hogy a csapdák gyorsan csótánnyal telítődnek, érdemes szakemberhez fordulni.

4. Közforgalomba kapható készítmények alkalmazása.

Habár megoszlanak a vélemények, a közforgalomban kapható készítményekről, egy kezdetleges fertőzés felszámolására jó megoldást tudnak nyújtani. Mindig tartsuk be a gyártó által közzétett használati útmutatót, és figyeljünk arra, hogy milyen készítményt választunk. Különbség van ugyanis a felületkezelő aeroszolok és a légtérkezelő aeroszolok között is.

Fontos, hogy ha nagyobb fertőzöttséggel állunk szembe, ne kezdjük el ezen készítményeket használni, ugyanis a szabadforgalmú szerek hatóanyagtartalma jóval alacsonyabb a szakemberek által beszerezhető készítményekkel szemben. Az alacsony hatóanyag tartalmú közforgalomba kapható készítmények hosszantartó alkalmazása, egy csótánypopulációra nézve, az esetek többségében csak a rezisztencia megjelenését segíti elő.

csótányirtás

És ha ezek nem válnának be?

Ha mégsem válnának be a fent említett praktikák és egyedül nem boldogulnánk a csótányok elleni harcban, mindenképp hívjunk kártevőirtó szakembert! Egy szakember időt, pénzt és sok sok órányi fáradalmat spórolhat meg Önnek. Ha meggyűlne a baja a csótányokkal válasszon Minket!

Miért válasszon minket?

Munkatársaink több éves szakmai képzésüknek köszönhetően A-tól Z-ig ismerik a kártevők ellen bevethető összes praktikát, valamint az adott kártevő teljes életciklusát, morfológiáját, szokásait.

Hosszú évek óta biztosítunk kártevőktől mentes környezetet megrendelőink számára.

Csapatunk tagjai képzett szakemberek, akik az évek során a legkülönbözőbb szituációknak köszönhetően mindenre fel vannak készülve.

Munkánkra nyugodt szívvel vállalunk garanciát. Hisz tudjuk, hogy munkavégzésünk minden szakmai irányvonalnak eleget tesz.

Ha kártevőirtásra van szüksége, vállalkozása, otthona számára ne habozzon! Hívjon minket! Írjon nekünk!

Kérdéseire készséggel válaszolunk. Célunk, hogy kártevőmentes környezetet biztosítunk otthona, vállalkozása számára.

Hagyja a munka nehezét szakértő kezekre!

Hívjon minket, és szabaduljon meg még ma csótányoktól!

Ne várjon hívjon most!

+36-70-611-6944

2023  kartevoirtas.org  Minden jog fenntartva.