Ágyi poloska vs bolha

Mi a különbség ezek között a vérszívó rovarok között?

ágyi poloska, bolha

Miben is hasonlít a két rovar?

Az ágyi poloskák és a bolhák is mind kicsi vörösesbarnás rovarok, amik az otthonainkban rejtőzködve várják, hogy lecsaphassanak ránk. Megjelenésükben lehet azonosak, de életmódjukban, valamint az ellenük alkalmazott védekezési módszerekben igencsak különböznek.

Ebben a blogbejegyzésben segítünk megérteni, a különbségeket ezek között a rovarok között, így ha ne adj Isten otthonunkban találkoznánk velük, tudjuk mivel is van dolgunk.

ágyi poloska, bolha

Néhány gondolat az ágyi poloskákról:

Az ágyi poloskák, latin nevükön Cimex lectularis apró, nagyjából almamag méretű rovarok. Testük lapított, ovális alakú és 6 apró láb található rajta. Sajnos a legrosszabb tulajdonságáról ismertek leginkább, ami nem más, mint az ember vér utáni sóvárgásuk.

Vérszívó rovarok, az embert este, nyugvó állapotban keresik fel. A fájdalmatlan szúrásuk legtöbbször a takaróval nem fedett testrészeket (pl: nyak, váll, felkar, csukló-, könyök-, lábszár és boka) éri. A csípést kis piros folt jelzi, a fájdalom és a viszketés csak órák múlva jelentkezik. Érzékeny személyeknél a csípés erős viszkető és égő érzést válthat ki, és hólyagok is kialakulhatnak, csalánkiütés-szerű tünetek kíséretében. 

A viszketés és a vakarózás gátolja a pihenést, ennek következtében a nyugodt alvást, így fáradtságot, szellemi és fizikai leromlást okoz, valamint csökkenti az ember ellenálló- és munkaképességét. A vakarózás során a bőrbe belevakart baktériumok másodlagosan bőrgyulladást idézhetnek elő.

Az ürülék allergizáló hatása egyértelműen igazolt. A rovarok bűzmirigy váladékának jellegzetes szaga pedig kifejezetten kellemetlen, zavaró lehet. Fertőző betegségek terjesztésében játszott szerepe nem igazolt (biológiai vektorként nem kompetens).

Honnan tudhatom, hogy ágyi poloskám van?

Az ágyi poloskák jellegzetesen apró résekben repedésekben megbújva keresik fel áldozatukat. 

El tudnak bújni gyakorlatilag bárhol. Bár főleg az ágyunk- pihenőhelyünk közelében szeretnek megbújni, nagyobb fertőzöttség esetén, pedig nem kizárt, hogy találkozhatunk velük a ruhásszekrényekben, éjjeli szekrények fiókjaiban, képek mögött, polcok mögött, konnektorokban, villanykapcsolókban. 

A lista majdnem végtelen.

Mi a helyzet a bolhákkal?

bolha közeli kép

A bolhák szintén apró teremtmények és ugyan úgy a vérünket szívják, mint az ágyi poloskák, de amiről legjobban felismerhetők, az az hogy ugranak. És nem is kevés távolság megtételére képesek a levegőben. A saját hosszánál, akár 200-szor nagyobb távolságot is képes megtenni. Másodpercenként körülbelül 2 métert! Ektoparaziták, ugyan úgy mint az ágyi poloskák, melegvérűek vérével táplálkoznak. 

A bolhák leginkább háziállatokon szoktak előfordulni, de egy bolhás kiskedvencen portyázó bolha, sokszor nem veti meg az ember vért sem, főleg ha az állat a közvetlen közelünkben tartózkodik. Betegségeket terjeszthetnek, de az évszázadok alatt ennek az esélye lecsökkent. Régen viszont igen nagy galibát tudtak okozni ezek a kis vérszívó rovarok.

bolha közeli kép

Ki ne hallott volna a pestisről?

pestis bolha patkány

A pestis az emberiség történelmében a kiütéses tífuszhoz hasonlóan fontos szerepet játszott és a mai napig jelen van a Földön (Afrika, Kína, India, Mongólia, USA) . Bár az utolsó nagy járványt 1894-ben Hongkongban regisztrálták, még napjainkban is gyakoriak a fertőzések. 

Magyarországon 1737–1751 között zajlott le az utolsó járvány, az utolsó magyarországi behurcolt esetet 1828-ban jegyezték fel.

A pestis tulajdonképpen rágcsáló állatok betegsége. Az emberi járványokat mindig megelőzi a rágcsálók (főként az ember közelében élő patkányok) járványa. 

Ezért is nagyon fontos a rágcsálók elleni védekezés! A fertőzés terjesztésében azok a bolha fajok játszanak szerepet, melyek a fertőzött majd elpusztult patkányról a fogékony emberre mennek át (pl. trópusi patkánybolha, mérsékeltövi patkánybolha, emberbolha) 

Megfelelő antibiotikumok alkalmazásával az idejében megkezdett terápia eredményes lehet.

Tehát az ágyi poloskák és a bolhák ugyan úgy vérrel táplálkoznak.

De akkor miben különböznek?

Az ágyi poloskák csakis emberi vérrel táplálkoznak, míg a bolhák az estek 90%-ban házi állataink mindennapjait keserítik meg. 

Tehát, ha az éjszaka folyamán csípéseket tapasztalunk magunkon, és a házi kedvenceink nem velünk alszanak, szinte biztosak lehetünk benne, hogy ágyi poloskával van dolgunk. 

Ha viszont a bolhákkal gyűlt meg a bajunk érdemes a kezelést először házi kedvenceinken elvégezni, majd minden olyan helyet kezelni, ahol kedvenceink megfordulnak.

ágyi poloska csípése, bolha csípése

Ágyi poloskák életciklusa:

Az ágyi poloskák és bolhák életmódbeli különbségük megértése is felvilágosítást tud adni arról, hogy kivel is állunk szembe.

Az ágyi poloskák életciklusa a megtermékenyített nőstény pete rakásával kezdődik. Ezek a peték apró, fehér tűhegynyi nagyságúak. A nőstények naponta 6-7 petét is képesek lerakni. Ezek az ágyi poloska peték szintén az ágyunk, valamint gyakorta az ágyunk közelében található bútorzatban találhatóak meg.

Ideális hőmérsékleti tényezők mellett, ezek a peték 1-1,5 hét alatt kikelnek. A kikelő nimfák, kinézetben megegyeznek a kifejlett ágyi poloskákkal, egyedüli eltérés a méretükben tapasztalható. Kikelés után azonnal vért kezdenek el szívni és 5 vedlést követően ivarérett/teljesen kifejlett rovarrá alakulnak át. A teljes folyamat 1-2 hónapot vesz igénybe, ezalatt az ágyi poloskák száma exponenciálisan növekszik.

Bolhák életciklusa:

bolhák fejlődési ciklusa

A bolhák életciklusa, szintén a megtermékenyített nőstények peterakásával kezdődik, mint az ágyi poloskáknál. Annyi különbséggel, hogy petéiket a gazdatestre rakják rá, majd ezek a peték gazdatestről a környezetbe (pl: szőnyegek, padlók hézagjai) hullanak le.

A petékből 1-10 napra kikelnek a lárvák. Ezek a lárvák ellentétben az ágyi poloskákéval, semmiben nem hasonlítanak a kifejlett bolhára. A lárvák organikus hulladékon, valamint a bolhák félig megemésztetlen vérrel teli ürülékével táplálkoznak. Körülbelül 2-3 hét után, 4 lárvastádiumot követően, a lárva egy védőburkot sző maga köré, bebábozódik. 

Ez a bábállapot 3-4 hónapig part, mely alatt a báb belsejébe lévő rovar, felfüggeszti táplálkozását és mozdulatlanul vár. Vár a megfelelő jelre. Ami az ő esetében, azt jelzi itt az idő a kikelésre. Ez a jel lehet a hőmérséklet változása, páratartalom béli változás, a körülötte lévő környezete vibrálása, mely a közelítő táplálékot jelzi. A frissen kelt bolha felugrik a gazdatestre, és igyekszik egész élete során erősen hozzá tapadni.

Általunk alkalmazott védekezési módszerek:

Nagyban különbözik a két rovarnál alkalmazott módszer. Az ágyi poloskákat házi módszerekkel szinte lehetetlen kiirtani. Számukra nincs lehetetlen búvóhely, minden apró rés kitűnő rejtek számukra. Próbálkozhatunk közforgalomba kapható vegyszerekkel, de sajnos a problémát nem fogja megszűntetni. 

Ha ágyi poloskákat tapasztalunk a hálószobában, mindenképp hívjunk szakembert! Időt, fáradtságot és pénzt spórolhatunk meg egy szakember segítségével.

A bolha problémát azonban akár még otthoni módszerekkel is effektíven tudjuk kezelni. Az első és legfontosabb lépés, a bolhafertőzöttség esetén, a háziállataink bolhamentesítése. Erre kiváló készítmények állnak rendelkezésünkre az állatgyógyszertárakban. A kedvenceink fekvőhelyének kitakarításával, fekvő alkalmatosságinak kimosásával is drasztikusan tudjuk csökkenti a bolhák számát. A bolhaporok, felületkezelő aeroszolok is kitűnő kiegészítést tudnak biztosítani, kedvenceink bolhamentes környezetének elérésében

Összefoglalva:

Összefoglalva, mind az ágyi poloskák és a bolhák is hasonlóképpen kezdik életüket. Vérrel táplálkoznak, mégis más gazdaszervezeten. Remélem ez a kis bejegyzés segített megérteni a köztük lévő különbségeket és ezzel a tudásanyaggal felvértezve, meg tudjuk állapítani, melyik kártevővel is állunk szembe.

Ha a bolhák keserítik a mindennapjainkat, érdemes ellenük a fent említett praktikákat bevetni. Ha ez sem segít mindenképp forduljunk szakemberhez. Az ágyi poloskákkal nem éri meg kísérletezni. Ha bármi arra utaló jelet tapasztal, hogy ágyi poloskák lennének otthonában, mindenképp forduljon szakemberhez.

Hagyja a munka nehezét szakértő kezekre!

Hívjon minket, és szabaduljon meg még ma az ágyi poloskák, bolhák

csípéseitől!

Egyetlen csípés is sok, ne várjon hívjon most! +36-70-611-6944

© 2023  kartevoirtas.org  Minden jog fenntartva.